Mieszkańcy Elbląga są już ogrzewani ekologicznym ciepłem powstającym z biomasy. Nowy blok biomasowy zaopatruje Elbląg w ciepło od początku tegorocznego sezonu grzewczego. Instalacja powstała, by zastąpić część wyeksploatowanej infrastruktury produkcyjnej spółki. Ciepło, które od kilku tygodni dostarczane jest mieszkańcom miasta, powstaje w skojarzeniu z energią elektryczną, czyli w najbardziej efektywny sposób. Roczne zużycie biomasy szacuje się na około 135 tysięcy ton. Budowa nowego bloku pozwoliła spółce zwiększyć moce wytwórcze ciepła o 12 procent i energii elektrycznej o 50 proc.
Nowy blok produkuje w skojarzeniu energię elektryczną oraz ciepło dzięki procesowi technologicznemu zwanemu kogeneracją. Taki sposób wytwarzania energii zapewnia wyższą sprawność niż produkowanie ciepła i prądu w oddzielnych instalacjach. Energa Kogeneracja dodatkowo ograniczyła emisję CO2, ponieważ jako paliwo wykorzystuje biomasę agro, Jej wykorzystanie daje zerowy bilans emisji dwutlenku węgla, ponieważ podczas spalania wydziela go tyle, ile rośliny pobierają w czasie wegetacji. Szacuje się, że nowy blok biomasowy zmniejszy o ponad 150 tys. ton rocznie bilans emisji tego gazu, w porównaniu do instalacji o podobnej mocy opalanej węglem kamiennym.
Wykorzystanie biomasy agro jako paliwa uruchomia naturalne zasoby energetyczne, które w innym wypadku pozostałyby niewykorzystane. Energa Kogeneracja, która rocznie zużywać będzie około 135 tysięcy ton biomasy, tworzy naturalny popyt na ten surowiec.
Projekt budowy bloku biomasowego w Elblągu został w części sfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania - 9.4 Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Zgodnie z podpisaną pomiędzy Energa Kogeneracja, a Ministerstwem Gospodarki umową o dofinansowanie, koszt realizacji projektu to ponad 200 mln zł, a maksymalne dofinansowanie na jego realizację wynosi 40 mln zł.
Blok energetyczny opalany biomasą - wizualizacja projektu.